Ar-Ge ve İnovasyon

Erdemir Grubu’nda Ar-Ge yatırımlarımızı artırıyor, yenilikçi anlayışımız doğrultusunda rekabette avantaj sağlıyor ve inovasyon kültürümüzü geliştiriyoruz.

Çelik kullanarak üretim yapan sanayi kollarının değişken ihtiyaçlarını karşılamak, gelişen teknolojiyi fayda sağlayacak uygulamalara dönüştürebilmek ve katma değeri yüksek ürünlerin üretimini sağlamak açısından Ar-Ge çalışmaları büyük önem taşıyor. Ar-Ge çalışmalarına yatırım yaparak üstünlüğümüzü sürdürülebilir kılmaya özen gösteriyoruz. Erdemir Ar-Ge Direktörlüğü, Kalite ve İşletme gruplarıyla birlikte yeni ürün, kalite ve ebat geliştirme çalışmaları gibi piyasada rekabet avantajı yaratacak fikir, ürün ve sistem geliştirme faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor.

Gelecek İçin Ar-Ge Yatırımları

Sektördeki gelişmeleri ve teknolojiyi yakından takip ederek, ileriye yönelik projelerde en başından itibaren müşterilerimiz ile birlikte çalışarak, teknik bilgi ve tecrübelerimizi ürün geliştirmeye aktararak ve sektörün gelecek yıllarda ihtiyaç duyacağı yeni ürünleri belirleyip gerekli yatırımları önceden planlayarak sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarımız ile sektörde lider konumda yer alıyoruz.

Kasım 2014'te Türk Çelik sektörünün ilk ve tek Ar-ge Merkezi'ni ülkemize kazandırdık. Erdemir Ar-Ge Merkezi’nde, tüm Ar-Ge çalışmalarının yürütüleceği malzeme karakterizasyon ve ürün geliştirme simülasyon cihazlarını içeren laboratuvar oluşturma çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ar-Ge ve kalite gruplarının ortak çalışmaları ile grubumuz ürün portföyündeki yassı çeliklerde kalite sayısı 412’e ulaştı. Uzun ürünlerde ise 243 farklı kalitede ürünümüz yer alıyor.

Erdemir Kalibrasyon Merkezi’nin Boyut, Basınç ve Sıcaklık Laboratuvarları belirli kalibrasyonlarda, ISO/IEC 17025 Laboratuvar Yönetim Sistemi standardına göre TÜRKAK tarafından akredite oldu. İsdemir’in de ISO 17025 Laboratuvar Yönetim Sistemi belgesi bulunuyor.

Otomotiv sektörünün önde gelen firmaları olan Fiat-Tofaş, Ford Otosan ve Renault firmalarıyla ürün geliştirme, kalite onay ve dış panel sacı üretim çalışmalarına devam eden Erdemir Grubu olarak, bu kapsamda FIAT Auto’dan onaylı kalite sayımızı 10’a, Renault Fransa’dan onaylı kalite sayımızı 21’e (özel Renault kalite sayısı 12) çıkardık.

Ford Otosan firmasından onaylı mevcut 13 kaliteye ilave olarak global anlamda galvaniz kaplı DP600 kalitesi için de onay çalışmalarımızda son aşamaya geldik. Bunların yanı sıra Tofaş, Oyak Renault ve Ford Otosan firmaları ile hem üretimi devam eden araçlardaki payın artırılması, hem de yeni araç projelerinde ana tedarikçi olunması çalışmaları yürütüyor; yurtiçi ve yurtdışı diğer beyaz eşya firmalarından da çok sayıda kalite ve ebatta endüstriyel deneme çalışmalarımıza devam ediyoruz.

107 Milyon ABD Doları

Çevre, enerji ve maliyet düşürücü yatırımlar ile yeni ürün geliştirme yatırımları bulunan Erdemir Grubu’nda 2013 yılında yatırım çalışmaları için 107 milyon ABD doları harcama gerçekleştirdik.

TÜBİTAK İle İnovasyon Odaklı İşbirlikleri

Türkiye’de inovasyon odaklı çalışmalar yürüten üniversite ve bilimsel kuruluşlarla işbirlikleri geliştirmeyi ilke edinen Erdemir, 2013 yılında üç adet TÜBİTAK-TEYDEB proje başvurusu gerçekleştirdi ve iki proje için kabul aldı.

Erdemir, TÜBİTAK-TEYDEB desteğiyle Hammaddeler ve Demir Üretim Ar-Ge Müdürlüğü tarafından yürütülen “Muhtelif Çözücüler ile Yağın Tufalden Ayrıştırılması ve Tufalin Geri Kazanımı” projesini 2014 yılında tamamlamayı planlanıyor.

Çelik Üretim ve Döküm Teknolojileri Ar-Ge Müdürlüğü’nün TÜBİTAK- TEYDEB desteğiyle yürüttüğü “Çelik Üretiminde Ferro Mangan Tasarrufu Sağlanması” projesini de 2014 yılı son çeyreğinde tamamlamayı hedefliyor.

Kuruluşundan başlayarak en güncel teknolojilere sahip olan Erdemir Grubu’nda, ülkemizin artan yassı çelik gereksinimi paralelinde son teknolojileri kullanarak kapasite artırma faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.

Yeni ürün üretebilmek, verimliliğimizi artırmak ve pazar payımızı geliştirmek için çok boyutlu çalışmalarımız doğrultusunda yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. 2013 yılında çevre, enerji ve maliyet düşürme odaklı toplam 107 milyon ABD doları tutarında yatırım gerçekleştirdik.

© 2017 Ereğli Demir ve Çelik Fab. T.A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.